Mit kell tudni a rájaalakúakról?
A porcos halak osztályába és a rájaszerűek öregrendjébe tartozó rend neve a rájaalakúak. Ebbe a rendbe tartozó élőlények pontos fajszáma eddig még ismeretlen. Korábban a sasrájaalakúak faja is ide tartozott, de ma már önálló rendben foglalják őket össze. Egyes korábban önálló fajnak vélt egyedek másnak a szinonimájának bizonyulatak, így az is előfordulhatott, hogy egyes faj két különböző név alatt, két nemben is szerepelt.
Ördög rája, Sasrája, Kékpettyes rája, Mobula rája - VIDEÓ
Hol élnek a rájaalakúak?
A rájaalakúak minden óceánban és több tengerben is előfordulnak. A Jeges-tengertől a Déli-óceánig megtalálhatóak. A különböző fajok élőhelye egy-egy kisebb óceánrészre vagy tengerre korlátozódik. A ráják között így megtalálhatóak trópusi, szubtrópusi, mérsékelt övi vagy sarkvízi fajok is.
A ráják mérete, teste
A ráják mérete 4 centimétertől 342 centiméterig változhat. Mint ahogyan a cápáknak is, a rájáknak is 5 kopoltyúrésük van, ami a rájáknál a hasi oldalon helyezkedik el. Fejlett mellúszóik széles alapon illeszkednek a testükhöz, amelyeknek segítségével szárnycsapásszerű mozgásokat végezve úsznak.
Hol láthatsz Budapesten rájákat?
A Tropicariumban minden látogató megsimogathatja a rájasimogató akváriumban található rájákat és a gondozók segítségével meg akár arra is van lehetőség, hogy meg is ettesse a rájákat.
Ráják a rájasimogatóban - VIDEÓ
Milyen ráját láthatsz a Tropicariumban?
Az Atlanti Tüskésrája mérete körülbelül 60cm és a súlya körülbelül 8 kg. Az Atlanti-óceán északkeleti részén és a Földközi-tenger illetve a Fekete-tenger a természetes élőhelyük. Az Atlatni Tüskésrája ragadozó faj, ami azt jelenti, hogy az aljzaton élő halakkal, rákokkal, puhatestűekkel táplálkozik.