Kata a Tropicariumból ebben a videóban a szépiákat mutatja meg. A szépiák, a közönséges tintahalak vagy sepia officinalis a fejlábúak osztályába tartoznak, a tintahalak rendjében és ezen belül a törpeszépiák családjába. Természetes élőhelye az Atlanti-óceán, az Északi-tenger, a La Manche-csatorna, a Földközi-tenger. Ázsiai országokban és sok más országban is élelmiszerként fogyasztják.
A szépiák közösségi lények, rajokban úsznak és kisebb halakkal illetve rákokkal táplálkoznak. A közönséges tintahalakra delfinek, csőröscetek, cápák és más nagyobb halak is vadásznak.
A közönséges tintahalak szaporodási időszaka tavasszal és nyáron van. A hím különleges módon udvarol a nősténynek. Testén sárgásfehér és vörösesbarna zebracsík jelenik meg, majd nászuk tragikus végkifejletbe fordul. A hím meglátogatja a nőstényt, majd átkarolják egymást, a hím egyik karjával a spermacsomagját a nőstény petevezetékének nyílsába helyez, ezután holtan süllyed a tengerfenékre.
A nőstény kétszázhatvan petét rak, amelyet egy gumiszerű, fekete oldattal von be, amely egy védőtökként funkcionál és amit egy nővény szárara tekeri, ezután a nöstény élete is véget ér.
A közönséges tintahalak nagy és rendkívül fejlett szeme, széles látómezővel rendelkezik, a legrövidebb időn belül juttatja el az agyhoz az információkat. Bőrük több ezer pigmentsejtet tartalmaz, amelynek segítségével pillanatok alatt meg tudják változtatni a színüket.
Testük elérheti a harminc centiméteres szélességet, amelyet egy úszólebeny vesz körül, ennek az úszólebenynek a mozgatásával siklanak előre vagy hátra.